صفحه اصلی > اطلاعیه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

در جلسه مشورتی پیام گزاران سلامت دستگاه های اجرایی استان مطرح شد؛

ارتقای عادلانه شاخص های سلامت توسط همه دستگاه ها و مردم

جلسه آموزشی- مشورتی با حضور رییس دبیرخانه سیاستگزاری دانشگاه و پیام گزاران سلامت دستگاه های اجرایی استان با هدف ارتقای عادلانه شاخص های سلامت توسط همه دستگاه ها و مردم در محل سالن جلسات معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل شد.

رییس دبیرخانه سیاست گذاری دانشگاه با اشاره به برنامه جامع سلامت استان گفت: این سند بالادستی بر اساس جغرافیای استان و با هدف ارتقای عادلانه شاخص های سلامت توسط همه دستگاه ها و مردم زیر نظر استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تدوین، تصویب و تا افق ۱۴۰۰ بصورت کامل اجرایی خواهد شد.

دکتر علی حیرانی در خصوص فرآیند تدوین برنامه جامع سلامت استان گفت: در طول مدت 2 سال برنامه جامع سلامت استان در افق سال 1400 تدوین شده و در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مصوب شده و هم اکنون برای تصویب در شورای برنامه ریزی استان آماده است.

وی با بیان اینکه موضوع سلامت یک موضوع همه جانبه و مستلزم همکاری بین بخشی است اظهار داشت: عوامل تعیین کننده سلامت در کنترل بیماریها به خصوص بیماریهای واگیر و غیر واگیر به تنهایی توسط علوم پزشکی محقق نخواهد شد و نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی مختلف است.

وی در ادامه کارگاه آموزشی ویژه پیام گزاران دستگاه های اجرایی استان گفت: برای تدوین برنامه جامع سلامت سه کار عمده و اصلی را انجام داده ایم: در ابتدا اسناد بالادستی را مطالعه کرده ایم که در سال های پیش رو به کدام سمت باید حرکت کنیم، سپس به شناسایی وضعیت موجود استان پرداخته و شاخص های قابل احصاء جمع آوری شد و به صورت نیمرخ سلامت استان منتشر کردیم. در مرحله آخر چشم انداز و مأموریت (تدوین امیدها، آرزوها، اهداف) را تعریف کردیم.

وی با بیان اینکه چشم انداز وضعیت سلامت استان، از نظر شاخص هاي سلامتی را در چارک دوم استان هاي کشور پیش بینی کرده ایم افزود: برای رسیدن به این چشم انداز، 5 هدف کلان و برای رسیدن به اهداف کلان،  12 راهبرد اصلی طراحی را کرده ایم. راهبردها را تبدیل به برنامه ها و سپس برای هر برنامه پروژه های اختصاصی تعریف کرده ایم.

وی با بیان اینکه برای هر پروژه دستگاه متولی و دستگاه همکار پیش بینی شده گفت: ممکن است دستگاهی در یک پروژه متولی باشد و وظایف پاسخگویی، پیگیری مکاتبات واجرای پروژه بر عهده او باشد و ممکن است در پروژه دیگری به عنوان دستگاه همکار باشد. همچنین 263 پروژه داریم که متولی آنها دستگاه های اجرایی هستند و دانشگاه علوم پزشکی به عنوان دستگاه همکار پیش بینی شده است.

وی در ادامه گفت: وظایف دستگاه ها در برنامه جامع سلامت را متناسب با وظایف ذاتی آن دستگاه پیش بینی کرده ایم.

در مرحله بعد کارگاه آموزشی، دکتر حیرانی به بیان توضیحات در مورد پروژه نویسی پرداخت و در این قسمت کارگاه، نمونه برگ "الگوی تدوین پروژه برای پیشبرد برنامه ها" بین شرکت کنندگان توزیع شد.

سپس در ادامه دکتر حیرانی چند نمونه پروژه که از قبل توسط همکاران معاونت بهداشتی و غذا و دارو دانشگاه نوشته شده بودند را مورد بررسی قرار داد و اشکالات پروژه نویسی را با حضار در میان گذاشت.


١٠:٥٨ - 1397/10/29    /    شماره : ١٣٨٧٩    /    تعداد نمایش : ٦٥خروج