صفحه اصلی > کتابخانه > معرفی کتابخانه 

 

  • معرفی کتابخانه

با توجه به اینکه وجود و غنای کتابخانه‌های تخصصی یکی از مؤلفه‌های مهم توسعه و زمینه‌ساز جریانِ نخبه پروری است، از این‌‌رو  کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک علمی دانشکده داروسازی و علوم دارویی در جهت ارتقا کیفی آموزش و ‌صبغه‌ی پژوهشیِ فزون‌تر با هدف ارائه خدمات مرجع و اطلاع رسانی و ایجاد فضایی مناسب جهت مطالعه و تحقیق  همزمان با تاسیس دانشکده داروسازی در سال 1394 پایه گذاری و فعالیت خود را آغاز نمود. این واحد تحت نظارت مستقیم معاونت محترم پژوهشی دانشکده زیر نظر کتابخانه مرکزی به ارائه خدمات کتابداری پرداخته و کتابخانه مرکزی وظیفه تهیه و سفارش کتب درخواستی و مورد نیاز را عهده دار میباشد. فضای تخصیص یافته در مجموع حدود 145 متر مربع، با ظرفیت 40 نفر  است که بخشهای امانت و خدمات تحویل مدرک، بخش سازماندهی و پردازش دانش، بخش نشریات ادواری، ، بخش اسناد و مدارک، بخش خدمات مرجع و اطلاع رسانی (فیزیکی و الکترونیکی)، بخش کتابخانۀ دیجیتالی (مجهز به 4 دستگاه رایانه) ، خدمات فنی، مخزن و سالن مطالعه و کلیه فعالیتهای مربوط به خدمات فنی و عمومی کتابخانه ( فهرست نویسی ، اماده سازی، خدمات مرجع و امانت و ..) را پشتیبانی می کند.

.پوشش اعم منابع کتابخانه در حوزه علوم پایه پزشکی و داروسازی می باشد.

 هم اکنون موجودی مخزن شامل :1400 نسخه منابع لاتین و فارسی در حوزه موضوعی کتب علوم پایه پزشکی ، داروسازی وکتب فرهنگی است، مخزن كتاب به شيوه باز براي استفاده اعضاي کتابخانه و مراجعين اداره مي‌شود.

انواع خدمات اطلاع رسانی برای کلیه کارکنان، محققان، اعضای هیات علمی، دانشجویان و مدیران دانشگاه انجام گرفته، همچنین می­توانند از خدمات رایگان اینترنت استفاده نمایند.

  • اهم خدمات و فعالیتهای کتابخانه دانشکده داروسازی و علوم دارویی در قالب سه واحد به شرح زير می باشد:

 واحد تهیه و تامین منابع (سفارشات) 

در این واحد، منابع علمی مورد نیاز متقاضیان، از داخل و خارج کشور به صورت چاپی و الکترونیکی، پس از اعلام نیاز  و تایید ریاست و معاونت پژوهشی محترم دانشکده داروسازی در سریع­ترین زمان ممکن توسط ریاست محترم کتابخانه مرکزی دانشگاه تهیه می گردد.

  • واحد خدمات فنی (سازماندهي)

در این واحد انواع منابع اطلاعاتی و دانشی چاپی و الکترونیکی در نرم افزار کتابخانه سازماندهی شده و پس از ایجاد و بروز رسانی بانکها در شبکه های داخلی کتابخانه، دانشگاه و اینترنت قابل جستجو و بازیابی می باشند. عملیات فهرست نویسی و رده بندی کتب با استفاده از نظام رده بندی کتابخانه کنگره انجام می شود.

  •  واحد خدمات مشاوره اطلاعاتی (ميز امانت)

انواع خدمات اطلاع رسانی برای کلیه کارکنان، محققان، اعضای هیات علمی، دانشجویان به شرح ذیل ارائه می شود.

خدمات عضويت و امانت به اشخاص حقيقي و حقوقي

ارایه خدمات عضویت در پایگاه های اطلاعاتی به اعضاء

خدمات مرجع

خدمات اینترنت رایگان

خدمات جستجو در بانکهای اطلاعاتی و استانداردها